הקרב שיכול להציל אותנו מלהיות פנסיונרים עניים

דה מרקר: הקרב שיכול להציל אותנו מלהיות פנסיונרים עניים

השאלה איך מגינים על הפנסיה של אזרחי ישראל נתונה למחלוקות פנימיות באוצר ■ מצד אחד, הממונה על שוק ההון ומנכ”ל המשרד תומכים בהבטחת תשואה בטוחה וגבוהה לגמלאים ■ מנגד, אגף התקציבים מוטרד מהעלויות הגדלות של האג”ח המיועדות בתקציב המדינה

הקרב שיכול להציל אותנו מלהיות פנסיונרים ענייםהרכילות גורסת שהדי המחלוקת שהתחוללה במשרד האוצר הגיעו עד לפריז, למפגש שנערך שם לפני שבועיים בין ראשי האוצר ובנק ישראל לבין נציגי המדינות החברות ב–OECD, לקראת הצגת הדו”ח השנתי של OECD על כלכלת ישראל. אחד הפרקים המורחבים בדו”ח נוגע למערכת הפנסיה של ישראל, ולשאלה אם המדינה ערוכה לשלם פנסיה ראויה לאזרחיה — כלומר, פנסיה שהיא קרובה לשכר האחרון לפני גיל הפרישה.

ערב המפגש בפריז הפיץ OECD את טיוטת הדו”ח להערות של ישראל ושל שאר המדינות החברות בארגון. מקורות יודעי דבר מספרים שאחת ההערות בטיוטה נגעה לסוגיה של איגרות החוב מבטיחות התשואה, שישראל מוכרת לקרנות הפנסיה שלה — האג”ח המיועדות. ההערה הזו היתה בטיוטה ערב המפגש בפריז, אבל הוצאה ממנה לאחר המפגש. בכך גבר צד אחד במסדרון של משרד האוצר — זה של הפיקוח על הביטוח ושל מנכ”ל האוצר — על צדו האחר של המסדרון, זה של אגף התקציבים ואגף החשב הכללי.

כבר זמן רב שישראל שואלת את עצמה אם הפנסיה שהיא עתידה לשלם לאזרחיה תהיה ראויה — כלומר, אם היא תעמוד ביחס תחלופה סביר בין קצבת הפנסיה לאחר הפרישה לבין השכר ערב הפרישה. לשאלה הזאת פנים רבות — קודם כל בפן הבסיסי, האם צפויה בכלל בעיה ביחס התחלופה העתידי. התשובה המדויקת ביותר היא: תלוי. תלוי בשכר של הפורש ערב הפרישה, תלוי אם הוא משך פיצויים מקרן הפנסיה, תלוי כמה שנים הוא עבד ברציפות, תלוי מה תהיה הצמיחה בישראל, וכתוצאה מכך מה תהיה הריבית המשולמת בשוק ההון, ועוד.

אם צריך להכליל, ההערכה היא שבכל הנוגע לבעלי שכר בשיעור של עד השכר הממוצע במשק, אם הם יעבדו ויחסכו ברציפות (ולא ימשכו כספי פיצויים), הם ייהנו כנראה מיחס תחלופה סביר. מי שמשתכרים יותר מכך, ומי שמושכים את כספי הפיצויים — יהיו בבעיה.

להמשך קריאה באתר דה מרקר – לחץ כאן

אודות יוסי חביב

הכותב הינו מומחה בהטמעת אסטרטגית ניהול השינוי (Turn Around), ביצירת אסטרטגיית מנועי צמיחה כלכליים, גידול מתמיד בהכנסות, יצירת עצמאות פיננסית ושגשוג כלכלי. ירושלים

מומלץ לקרוא גם..

Miami – Little Haiti Gas Station

דילוג לתוכן